Følelsen av å være deprimert er gjenkjennelig på tvers av kultur og språk

19. oktober går årets TV-aksjon av stabelen. Inntektene går til Atlas-alliansen; åtte organisasjoner som gir mennesker med funksjonsnedsettelser og psykiske lidelser i krig og fattigdom bedre muligheter i livet. Mental Helse Ungdom er en av organisasjonene som setter gavene ut i praksis

Mann ved skolepult som ettertenksomt hviler hodet på hånden

Hva betyr årets TV-aksjon for oss?

Aksjonen vil gi 200 000 mennesker og deres familier et bedre liv iblant annet Palestina, Ukraina, Etiopia, Nepal, Tanzania, Uganda og Zambia. For oss betyr det et løft for arbeidet for barn og unges psykiske helse der behovet er størst. Verdens helseorganisasjon anslår at omtrent én milliard mennesker lever med en psykisk lidelse og at 80% av disse bor i lav- og mellominntektsland. Disse er blant verdens mest marginaliserte, med liten åpenhet og få trygge tilbud.

Hva møter barn og unge i våre programland?

Barn og unge i våre programland møter ofte store barrierer: stigma rundt psykiske helseplager, mangel på trygge helsetilbud, og familier som lever under økonomisk og sosialt press. Likevel finner vi alltid et sterkt engasjement og vilje til endring når vi samarbeider med lokalsamfunnene, sier Tuva Rosenvold, avdelingsleder for internasjonal avdeling i Mental Helse Ungdom.

Det er mange som blir overrasket over at psykiske lidelser er omtrent like utbredt i mange afrikanske land som i Norge – av og til mer! Ikke spør meg hvorfor, men det virker som om mange tenker på psykiske helseproblemer som et i-lands problem. Det er det absolutt ikke. Følelsen av å være deprimert er gjenkjennelig på tvers av kultur og språk, og er ikke betinget av geografisk lokasjon.

Foto: Jan Tore Eriksen

Bilde av Tuva Rosenvold

Hva skal gavene brukes til?

I samarbeid med lokale partnere er vi til stede i Uganda og Etiopia, og midlene gjør at vi kan utvide og forsterke tre spor vi vet virker. For det første handler det om å kunne tilby lavterskel hjelp og trygg oppfølging, blant annet gjennom en hjelpetelefon og støttegrupper for barn og unge. For det andre jobber vi for at barn og unge med psykiske helseutfordringer skal inkluderes i ordinær skole, fordi utdanning gir varig mestring og bedre muligheter til å klare seg selv. Og til sist legger vi stor vekt på kunnskap og antistigma-arbeid i lokalsamfunnene, slik at flere tør å be om hjelp tidlig.

Dame med headset og PC ved en av våre hjelpetelefoner

Hvorfor skal folk engasjere seg i årets aksjon?

Jeg synes årets sak er svært verdig, sier Tuva Rosenvold. Den løfter fram de mest marginaliserte gruppene i samfunnet, de som alltid står sist i køen og opplever å få døren slengt i ansiktet av helsevesenet, av skolesystemet, av rettsvesenet og av mennesker som ikke forstår. I en verden der rettigheter innskrenkes, bistanden kuttes og kriger herjer, er det opp til oss å vise hvor skapet skal stå. Vi må ta et standpunkt og stå for medmenneskelighet. Det kan vi gjøre ved å støtte årets aksjon. Bli bøssebærer og gi det du kan.

Mann med ryggen til

Mer informasjon om årets TV-aksjon finner du

Har du noen spørsmål?

Ta kontakt med Tuva Rosenvold

[email protected]